Naše webové stránky vyžadují pro svoji správnou činnost cookies. Dalším používáním těchto stránek s tím vyjadřujete souhlas. Rozumím
Medicon
261 006 111

Crohnova choroba postihuje stále mladší lidi

Na toto téma se v deníku Právo vyjádřil vedoucí lékař gastroenterologie Polikliniky Budějovická
MUDr. Luděk Hrdlička.
Článek si můžete přečíst níže.

Vážné onemocnění trávicího ústrojí takzvaná Crohnova choroba častěji postihuje dospívající populaci a děti. Lékaři ale stále nevědí proč. V současné době trpí Crohnovou chorobou v Česku přibližně 25 tisíc lidí. 

„Vždycky to byla nemoc mladých lidí. Typický věk počátku choroby je u pacientů mezi 18. až 25. rokem života. Tato věková hranice ale v poslední době vytrvale klesá,“ soudí vedoucí lékař gastroenterologického oddělení pražské polikliniky MEDICON Budějovická MUDr. Luděk Hrdlička. Lékaři zatím přesnou příčinu vzniku nemoci neznají. 

Hrozí i opožděný vývoj 

Opakované průjmy, bolesti břicha, zvýšená únava a při dlouhodobém chronickém průběhu následné psychické potíže, to jsou základní projevy onemocnění. Crohnova choroba může ve svém důsledku, hlavně při agresivním průběhu, převrátit život mladého pacienta úplně naruby. 

„Má to pochopitelně vliv na každodenní výkon člověka. Ať už v práci, nebo ve volnočasových aktivitách. Jsou dokonce případy u dětských pacientů, kde v důsledku nemoci došlo k opožděnému vývoji a sníženému vzrůstu dítěte,“ říká MUDr. Luděk Hrdlička. 

Jde o autoimunní onemocnění, kde nemocný člověk zjednodušeně řečeno ztrácí toleranci na běžnou mikroflóru trávicího ústrojí. Zejména tlusté a tenké střevo pak trpí neustálým neinfekčním zánětem, který pak sliznici, ale i jiné struktury střeva trvale poškozuje. Lékaři zatím jen odhadují, co může být příčinou onemocnění. 

Vliv prostředí a chemie 

„Klíčové je v tomto mechanismu pravděpodobně zejména „sterilní“ prostředí, ve kterém žijeme, množství dezinfekčních a chemických prostředků ve stravě, zmrazená a sterilovaná jídla, přespřílišné a úzkostné hygienické návyky již od narození dítěte, tedy stav, kdy již organismus není vystaven nutnosti vyrovnat se s bakteriemi, viry a plísněmi v okolním prostředí, a jeho trávicí imunitní systém tedy určitým způsobem ochabne a důsledkem této skutečnosti je pak nárůst výskytu civilizačních trávicích onemocnění, mezi které Crohnova choroba patří,“ vysvětluje MUDr. Hrdlička. 

Počet jedinců, kteří jsou zřejmě již geneticky náchylní ke vzniku onemocnění, stále roste. Choroba si přitom nevybírá mezi pohlavími. Počet postižených mužů a žen je přibližně stejný. Těžký průběh nemoci často vede k tvorbě takzvaných píštělí v okolí konečníku. 
V nejvážnějších případech pak může dojít až k provedení stomie, tedy střevního vývodu na povrch břicha. 

„To už je skutečně závažný stav, který kromě zjevných obtíží velmi dramaticky zasahuje do společenského, partnerského i intimního života člověka. Je to však velmi individuální zále -žitost a vysoce individuální je i léčba každého pacienta,“ tvrdí MUDr. Luděk Hrdlička. 

Léky sníží imunitu 

Účinná léčba je postavena na lécích, které tlumí zánětlivou a imunologickou reakci organismu. Tedy jinými slovy, pacientovi je řízeně snižována imunita, aby tělo neútočilo v takové míře samo na sebe. 
Snižování imunity však přináší zase nová rizika a agresivní léčba s sebou nese také vyšší počet nežádoucích účinků. V současné době trpí Crohnovou chorobou v Česku přibližně 25 tisíc lidí. 

O autorovi| Stranu připravil Václav PerglMEDICON a.s.
Antala Staška 1670/80
140 00 Praha 4

© 2016 - MEDICON a.s.
tel.: +420 261 006 111
fax: +420 261 006 210

e-mail: info@mediconas.cz

Prohlášení o ochraně osobních údajů