Naše webové stránky vyžadují pro svoji správnou činnost cookies. Dalším používáním těchto stránek s tím vyjadřujete souhlas. Rozumím
Medicon
261 006 111

Kýly se rychle zbavte (Právo, 29.10.2016 - MUDr. Jiří Fencl)

Na téma Kýla se vyjadřuje MUDr. Jiří Fencl, MUDr. Jiří Fencl, vedoucí lékař Centra jednodenní chirurgie na Poliklinice Vysočany. Text si můžete přečíst níže:

Kýly se rychle zbavte (29.10.2016, Právo Zdraví)
Václav Pergl

Až půl miliónu Čechů se za svůj život alespoň jednou potká s kýlou. Nenápadný problém může pořádně znepříjemnit život.

Vychlípnutá pobřišnice, přes kterou se orgány dutiny břišní dostanou „ven“. Tak by se dal popsat stav, kterému obecně říkáme kýla. Nejčastější typy kýly v tříslech, na stehně či u pupku jsme schopni většinou poznat sami. Nápadná bulka však dokáže „zmizet“, a lidé tak návštěvu lékaře odkládají.

„Ty nejběžnější kýly v tříslech si vestoje nahmatáte snadno, ale když si lehnete, tak zmizí a řada lidí tím považuje problém za vyřešený. Jenže kýla je taková milenka na život a na smrt. Sama od sebe vás rozhodně neopustí a navíc roste,“ říká vedoucí Centra jednodenní chirurgie pražské polikliniky ve Vysočanech MUDr. Jiří Fencl.

Mnoho lidí tak s kýlou žije zdánlivě bez problémů, dokud se kýla nezvětší do skutečně nepřehlédnutelných rozměrů.

Kýla dokáže běžně dorůst do velikosti grepu a v extrémním případě se může takzvaně uskřinout – střevo se natlačí do třísla a skřípne se. Tím je ale pacient ohrožen na životě a operace musí být okamžitá.

„Je to jako se vším. Nejlépe se zbavíte kýly co nejdříve od jejího vzniku. Dnes máme k dispozici i laparoskopické metody, kdy přijdete na operaci v den výkonu, druhý den jdete domů a následující dny jste schopni normálně fungovat prakticky bez omezení,“ popisuje metodu takzvané jednodenní chirurgie MUDr. Fencl.

Rychlý zákrok má podle lékařů proti běžné operaci jen minimum rizik a návrat kýly na stejném místě je takřka vyloučený.

O autorovi| Stranu připravil Václav PerglMEDICON a.s.
Antala Staška 1670/80
140 00 Praha 4

© 2016 - MEDICON a.s.
tel.: +420 261 006 111
fax: +420 261 006 210

e-mail: info@mediconas.cz

Prohlášení o ochraně osobních údajů