Naše webové stránky vyžadují pro svoji správnou činnost cookies. Dalším používáním těchto stránek s tím vyjadřujete souhlas. Rozumím
Medicon
261 006 111

Lékaři navrhují preventivní prohlídky plodnosti (Týden, 17.10.2016 - Doc. MUDr. Tonko Mardešić, CSc. & MUDr. Štěpán Budka)

V Česku se rozjíždí diskuse o tom, jak řešit stále vážnější problém neplodnosti. Lékaři dokonce navrhují plošné preventivní prohlídky placené pojišťovnami. Vyjádření našich lékařů, Doc. MUDr. Tonko Mardešiće, CSc. ze Sanatoria PRONATAL a MUDr. Štěpána Budky z PRONATAL Kolín, si můžete přečíst níže.

Lékaři navrhují preventivní prohlídky plodnosti (17.10.2016, Týden)
Vladimír Barák

V Česku se rozjíždí diskuse o tom, jak řešit stále vážnější problém neplodnosti. Lékaři dokonce navrhují plošné preventivní prohlídky placené pojišťovnami. Ministr zdravotnictví je ale proti.

Lékaři doporučují, aby každá žena i muž měli nárok na kontrolu své plodnosti. A to nejen v případě předchozích neúspěšných pokusů o otěhotnění, jako je tomu dosud. Vyšetření by podle expertů měla být provedena v rámci běžných preventivních prohlídek.
„Praktického lékaře by člověk mohl požádat o vypsání doplňujících vyšetření plodnosti. Ty by následně hradila pojišťovna. U mužů stojí nyní kontrola asi tisíc korun, u ženy až dva a půl tisíce. Já osobně bych doporučoval takovou kontrolu každý rok," říká pražský lékař Štěpán Budka. Podle něho by měl mít každý člověk možnost si svou aktuální plodnost ověřit. Získat takovou informaci je i v zájmu státu. Proto by měl být úkon hrazen z veřejného pojištění.

Velká neznámá

Jenže na tom, jak konkrétně by preventivní prohlídky mohly vypadat, se oslovení experti neshodnou. Otazníky panují zejména v případě vyšetření žen.
„U mužů je to velmi jednoduché. Zkontrolujeme stav jejich spermií ve spermiogramu a známe výsledek a možné další prognózy. Ženy ale musejí podstoupit různá laboratorní vyšetření, kontrolují se hormonální hladiny. Je třeba zjistit, jaká je průchodnost vejcovodů, atd. Často jde o významné zásahy, které nám navíc nemusejí nic říci," upozorňuje gynekolog Bohuslav Svoboda. Plodnost je prý stále velkou neznámou. „Občas se stane, že s plodností má problém pár, v němž jsou oba partneři zdraví, vše by tedy mělo vést k úspěšnému otěhotnění. Jenže se to stejně nepodaří. Proč tomu tak je, nevíme," dodává Svoboda.

Němeček: Nevidím přínos

Určitá doporučení ale z vyšetření vyplynou. A ta mohou být pro těhotenství klíčová. „Máme řadu možností, jak posoudit nejenom současnou plodnost, ale i to, jestli má žena na těhotenství ještě čas, nebo jestli může být další otálení rizikové a měla by graviditu začít plánovat co nejdříve," říká Tonko Mardešić, uznávaný expert na poruchy reprodukce z pražské kliniky reprodukční medicíny Sanatorium Pronatal. U mužů se zase dá modelově předpovědět, zda nedojde ke snížení kvality či množství jejich spermií v následujícím roce.
O prohlídky se nyní svede boj na ministerstvu zdravotnictví. Státní kasu by přišly na stovky milionů korun, které resort údajně nechce utrácet ve prospěch byznysu s reprodukcí. Lékaři to každopádně nebudou mít jednoduché. „Tuto iniciativu považujeme za nesmyslnou. Z medicínského pohledu v tom žádný přínos nevidím," napsal TÝDNU ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). Žádné jiné řešení neplodnosti ale nenavrhl. Problém se přitom neustále zhoršuje.
Muži stále častěji trpí nedostatkem spermií a jejich špatnou pohyblivostí, ženy zase graviditu příliš dlouho odkládají a ve vyšším věku už otěhotní jen stěží. Výjimkou nejsou ani mladé ženy, které mají podobné potíže, neplodnost už postihuje asi pětinu všech dvojic.

Za kolik let vymřeme?

Počet obyvatel České republiky může během následujících 90 let klesnout na necelých 6,5 milionu. To, že Česko vymře, je podle demografů otázka několika století. Tedy pokud Češi nezačnou ve větší míře plodit děti.
Zatímco před deseti lety byly příčiny především na straně žen, dnes se situace mění a s plodností mají problémy hlavně muži. Na jejich citlivé spermie negativně působí nezdravé životní prostředí nebo špatná životospráva (viz Co nejvíce ohrožuje plodnost?)
Jak bylo řečeno, největším problémem u žen je odklad těhotenství, například kvůli kariéře. V Česku v roce 2015 průměrný věk rodiček poprvé přesáhl hranici třiceti let. „Nejvyšší plodnost je u žen ve věku 20 až 25 let, poté pomalu klesá do věku 35 let a pak už se výrazně zhoršuje," upozorňuje Tonko Mardešić. „Věk ženy je zásadní prognostický faktor pro úspěšné otěhotnění i pro případnou úspěšnou léčbu poruchy plodnosti," dodává.
I přes zmíněná alarmující fakta ale stát žádnou strategií, jak s neplodností bojovat, nedisponuje.

***

Klíčový objev: synové možná dědí neplodnost otců

Belgičtí výzkumníci z Vrije Universiteit Brussel zveřejnili v posledním čísle odborného časopisu Human Reproduction výsledky studie, v níž zkoumali potenci chlapců narozených po umělém oplodnění, kde problémovým rodičem byl otec.
Do studie bylo zařazeno 54 chlapců ve věku 18 až 22 let, počatých metodou ISCI, při níž se oplodnění provádí přenesením jediné semenné buňky do neoplozeného vajíčka. Metoda pomohla i mužům, kteří jinak nemohli mít vlastní dítě kvůli abnormálně nízkému počtu spermií.
Vědci zjistili, že neplodnost je pravděpodobně dědičná.
„Ukázalo se, že chlapci počatí metodou ISCI mají až o polovinu menší počet a pohyblivost spermií než ti, kteří byli počati přirozenou cestou. Navíc hustota jejich spermií byla až třikrát nižší oproti normálním hodnotám, které se pohybují kolem patnácti milionů spermií na mililitr," uvedl profesor Andre Van Steirteghem, šéf výzkumného týmu.
„Studie ukazuje, že ICSI není metoda léčby neplodnosti, ale jednoduše způsob, kdy přenášíme problém neplodnosti na další generace. To vůbec není pěkná myšlenka," reagoval na studii profesor Richard Sharpe z Centra pro reprodukční zdraví při univerzitě v Edinburghu pro britskou televizi BBC.
Lékaři nyní řeší etický problém.
Mají pomáhat mužům, kteří by jinak přirozeně nikdy nemohli mít dítě?
I za cenu budoucí katastrofy?
Co nejvíce ohrožuje plodnost?

Zdroj: Neplodnost.org

Muži:
špatný životní styl
kouření
alkohol, drogy
mobil v kapse
těsné spodní prádlo
pohlavní choroby
notebook na stehnech

Ženy:
vysoký věk
stres
užívání drog a léků
alkohol
kouření
podvýživa či obezita
nedostatek pohybuMEDICON a.s.
Antala Staška 1670/80
140 00 Praha 4

© 2016 - MEDICON a.s.
tel.: +420 261 006 111
fax: +420 261 006 210

e-mail: info@mediconas.cz

Prohlášení o ochraně osobních údajů