Pokud trpíte respiračními potížemi či pociťujete na sobě příznaky onemocnění COVID-19, kontaktujte svého lékaře přednostně telefonicky. Děkujeme.

V ONKOCENTRU Zelený pruh vám pomůžeme proti vypadávání vlasů při chemoterapii

Naše ONKOCENTRUM Zelený pruh bylo prvním v České republice, které začalo v roce 2013 používat systém DigniCap. A současně pro tuto terapii jsme byli určeni jako jediné školící centrum pro Českou republiku. Naší specializací je léčba rakoviny prsu s kterou máme největší zkušenosti.

K čemu systém DigniCap slouží?

Jedná se o systém prevence ztráty vlasů, která vzniká probíhající chemoterapií při léčbě rakoviny. Přístroj pracuje na principu ochlazování vlasové části pokožky hlavy a díky tomu dochází k omezení průtoku krve s cytostatikem do oblastí vlasových kořínků.

Jak ochlazování pokožky hlavy funguje?

Pacientka má během podávání chemoterapie na vlasové části hlavy upevněnou silikonovou „čepici“, po jejíž ploše jsou hustě rozvedeny trubičky s chladícím médiem, které proudí z centrálního přístroje. Na povrchu čepice jsou teplotní čidla, která hlídají, aby na celé ploše hlavy byla udržovaná stejná teplota (cca 3-7°C) a regulují tak přísun chladící tekutiny do jednotlivých částí čepice. Chlazení hlavy začíná cca 30 minut před podáváním chemoterapie a pokračuje ještě 60-120 minut po jejím skončení. Naprostá většina pacientek léčbu velmi dobře toleruje.

Jaké máme výsledky s používáním systému?

Nyní, po 5 letech provozu, můžeme zhodnotit tuto doplňkovou metodu ochrany před vypadáním vlasů při chemoterapii jako velmi účinnou. Do této chvíle využilo možnost ochrany vlasů před vypadáním celkem 580 pacientek. U více než 90 % léčených žen byl efekt vynikající a ani po dobu chemoterapie nepotřebovaly paruku. Jen u cca 40 pacientek nebyl efekt ochrany dostačující a vlasy jim viditelně vypadaly, případně nezvládly samotný pocit ochlazování pokožky a léčbu DigniCapem předčasně ukončily.

Kolik léčba stojí?

Použití přístroje DigniCap zatím není hrazeno z veřejného zdravotního pojištění a pacienti si jej musí plně hradit. Cena jednoho chlazení se odvíjí od délky chemoterapie a typu použitých cytostatik. Celková léčba vyjde přibližně na cenu kvalitní paruky.