S DigniCap systémem minimalizujeme množství vypadaných vlasů

Ztráta vlasů je jeden z nejčastějších a nejnepříjemnějších vedlejších účinků chemoterapie při léčbě nádorových onemocnění. V současné době jedinou účinnou metodou zabraňující ztrátě vlasů při léčbě chemoterapií je systém ochlazování vlasové části pokožky hlavy pomocí systému DigniCap. Na našem pracovišti jsme tuto metodu začali používat jako první v republice již v roce 2014 a v současnosti využíváme 2 přístroje, které mohou najednou využít celkem 4 pacienti.
Úspěšnost metody v našich podmínkách odpovídá datům udávaným výrobcem – tedy 85 - 90 % pacientů nemusí využít během chemoterapie paruku.

Jak systém funguje

Snížení teploty pokožky ve vlasové části hlavy má za následek zúžení malých krevních cév, čímž se sníží průtok krve a tím i množství cytostatika, kterému jsou vystaveny vlasové buňky. Navíc se chladem zpomalí buněčný metabolismus vlasových buněk. V důsledku toho je redukováno množství podaného léku k vlasovým kořínkům a to vede k jejich menšímu poškození a tím menší ztrátě vlasů.
Pacient má během podání chemoterapie na hlavě nasazenou silikonovou čepici, v jejíž ploše jsou hustě rozvedené hadičky s chladícím médiem proudícím z centrálního chladícího přístroje. Tato silikonová čepička je ještě překryta neoprenovým krytem k zajištění izolace od teploty v místnosti. Na povrchu silikonové čepice jsou dvě čidla, jedno v přední a jedno v zadní části. Tato čidla hlídají stálou teplotu media po celou dobu chlazení. Třetí senzor vprostřed kontroluje, aby teplota neklesla pod stanovenou mez (3 – 7° C). Počítačem je dle potřeby regulován přísun chladícího média do jednotlivých částí čepice. Veškerý průběh chlazení je vždy pečlivě kontrolován odborně zaškoleným personálem – sestrami, případně lékařem.
Chlazení hlavy se zahajuje 30 minut před samotným zahájením chemoterapie, a trvá ještě 90 – 180 minut po jejím skončení. Čas je závislý na typu použitých cytostatik. Největší množství vlasů vypadává během prvních 3 cyklů chemoterapie, poté se většinou vypadávání výrazně zmírní. Může Vám opravdu vypadat až 50 % vlasů, a přesto nebudete potřebovat paruku!

Krok za krokem při aplikaci léčby se systémem DigniCap®

1) Je důležité, aby silikonová čepice těsně přiléhala na pokožku hlavy (tj. přes celou oblast vlasů). V den první chemoterapie s Vámi sestřičky pečlivě vyberou vhodnou velikost čepice.
2) Před nasazením čepice důkladně navlhčíme vlasy vodou, aby se zlepšil kontakt mezi pokožkou hlavy a chladící čepicí.
3) Jako první vrstvu Vám sestra nasadí chladící čepici, na kterou následně nasadí vrchní neoprenovou část čepice. Chladící čepici následně připojí k řídící chladící jednotce systému.
4) Jakmile je chladící čepička připojena k systému, je možné začít s chlazením hlavy. Teplota na pokožce hlavy se postupně snižuje z teploty místnosti na cílovou teplotu 3 - 7°C. Té je dosaženo právě za 30 minut. Teprve poté je možné zahájit aplikaci chemoterapie. Po vykapání chemoterapie je nutné v chlazení pokračovat 90 - 180 minut, dle typu cytostatika.
5) Po ukončení chlazení zůstane chladicí čepička na pokožce hlavy dalších 15 minut, kdy dochází k pomalému zvyšování teploty, aby se snížilo nepohodlí. Po sundání chladící čepičky se vyvarujte náhlého zvýšení teploty pokožky hlavy a průtoku krve tím, že necháte své vlasy přirozeně vyschnout.
Chlazení se nebojte, nejnepříjemnější je počáteční snižování teploty hlavy. Poté se však většina pacientů na chlazení adaptuje a snáší jej velmi dobře. Vzácně bývá v počátcích chlazení pocit závrati, bolesti hlavy či klaustrofobie. V případě obtíží informujte zdravotnický personál (sestřičky, lékaře) a ten vám poskytne adekvátní medikaci. Chlazení je samozřejmě také kdykoliv možné ukončit, dojde však k nevratné ztrátě vlasů.

Jak se mám starat o vlasy při léčbě systémem DigniCap?

Chladicí systém DigniCap® slouží k omezení ztráty vlasů během chemoterapie. Nicméně chemoterapie může způsobit podráždění pokožky hlavy a způsobit, že se vlasy stanou suchými, křehkými. Následující doporučení vám pomohou zajistit, abyste získali nejlepší výsledky z léčby přípravkem DigniCap®:
  • Umyjte si vlasy doma před aplikací chlazení/chemoterapie. Mastné vlasy mohou nepříznivě ovlivnit tepelný kontakt. Používejte vlažnou vodu (vyhněte se horké vodě) a šampon na jemné vlasy.
  • Omezte přístroje k sušení a úpravě vlasů jako jsou fény – používejte pouze studený vzduch. Sušiče, kadeřnické žehličky, narovnávače vlasů, nebo horké natáčky – nepoužívejte vůbec. Nechte vlasy sušit nejlépe přirozenou cestou.
  • Nepoužívejte výrobky, které obsahují chemikálie, jako jsou: peroxidy pro barvení vlasů, přípravky na zvlnění nebo narovnání vlasů, parabeny (jako methylparaben a propylparaben), které se běžně používají jako konzervační látky ve vlasech tužidla - laurylsulfát sodný je pěnivý prostředek a odstraňuje přírodní oleje ve vlasech; silikony, které se běžně používají ke zkroucení nebo narovnávání vlasů;
  • Omezte kartáčování nebo česání vlasů na jednou nebo dvakrát denně. Doporučuje se, abyste použili hřeben s širokými zuby.
  • Omezte použití vlasových doplňků, jako jsou gumičky a čelenky, které táhnou vlasy. Nejlepší zkušenost máme s použitím „skřipců“.

Kosmetika:

  • Omezeně můžete využít kondicionéry na vlasy – avšak neaplikujte ke kořínkům vlasů.
  • Barvy na vlasy – je možné využít pouze barvy na přírodní bázi, například hena či kosmetika firmy Khadí.
    Toto vše s vámi sestry ještě před chemoterapií proberou.

Kolik léčba systémem Dignicap stojí?

Využití systému DigniCap není v současné době hrazeno z veřejného zdravotního pojištění, proto si jej pacient musí hradit sám. Cena chlazení u jednoho cyklu chemoterapie závisí na typu použitých cytostatik a tím potřebné době chlazení. Pohybuje se současnosti mezi 850 – 1500 Kč. Podrobné informace o ceně Vám poskytne Váš ošetřující lékař.
Platí se po každém cyklu chemoterapie zvlášť, a na našem pracovišti je možno platit jak v hotovosti, tak i kartou. Cena za celkovou terapeutickou léčbu je přibližně stejná jako cena kvalitní paruky.Před zahájením léčby s DigniCapem Vám u nás vždy sestry a lékaři přístroj ukážou, vysvětlí Vám jeho fungování a proberou s Vámi veškeré dotazy. Dají Vám informace co si máte vzít s sebou k chemoterapii a jak máte v průběhu léčby o své vlasy pečovat. Pokud budete mít jakékoliv dotazy, neváhejte se obrátit na náš zdravotnický personál, velmi rádi Vám vše vysvětlíme a rozptýlíme Vaše obavy.

Chcete zjistit více o systému DigniCap? Ozvěte se nám

Více informací o systému DigniCap a vhodnosti v léčbě vám rádi sdělíme na tomto kontaktu:
tel.: +420 222 501 401

e-mailem objednani@onko-centrum.cz
Systém DigniCap používáme v Onkocentru, které najdete na Poliklinice Budějovická.

Zpět na titulní stránku Onkocentra

Z našich lékáren

Naše polikliniky

Medicon Logo

Poliklinika

Budějovická
Medicon Logo

Poliklinika

Holešovice
Medicon Logo

Poliklinika

Vysočany
Medicon Logo

Poliklinika

Zelený pruh