Jak překonat jarní únavu?

Jarní únava se nevyhýbá téměř nikomu z nás. Jejím hlavním spouštěčem je prudká změna denních teplot, které nastávají na přelomu zimy a jara. Ve velké většině případů je jarní únava lidskému organismu neškodná, problémy začínají, pokud přetrvává delší dobu a rozvine se až v tzv. chronický únavový syndrom. Chronicky vyčerpaný organismus je pak náchylnější k infekcím, alergiím a onemocněním dýchacího ústrojí. V případě příznaků přetrvávajících déle než 6 měsíců proto doporučujeme vyhledat lékaře, který vám pomůže s vhodnou léčbou.

PŘÍČINY A PŘÍZNAKY
Zima klade na lidský organismus velké nároky. Sychravé, často se měnící počasí, dlouhé zimní noci, omezený pobyt na čerstvém vzduchu a nedostatek důležitých živin – to vše může způsobovat pocity únavy nebo vyčerpání. S takovou únavou pak mohou přicházet i další příznaky jako jsou bolesti hlavy, snížená chuť do běžných aktivit, nepravidelný nekvalitní spánek nebo podrážděnost.

Další příčinou nástupu jarní únavy ale může být také nedostatek vitaminu D, který se aktivuje působením slunečního záření. A právě slunečnímu záření jsme v tomto období vystavováni výrazně méně. Během chladných měsíců navíc často konzumujeme potraviny, které jsou energeticky náročnější a obsahují pouze nízkou dávku potřebných vitaminů. Takové potraviny organismus spíše zatíží. Únavě nenahrává ani absence čerstvého ovoce a zeleniny, které jsou bohaté na antioxidanty a vitaminy, které míru vyčerpání snižují.

JAK S JARNÍ ÚNAVOU BOJOVAT?
Strava
Právě strava hraje v boji s jarní únavou téměř nejdůležitější roli. Pokud jsme do této doby byli zvyklí na tučnější a mastnější jídla, naše trávení je pravděpodobně lehce zpomalené. Je načase zařadit do jídelníčku změnu v takové podobě, abychom načerpali co nejvíce živin a vitaminů. Doporučujeme proto konzumovat více čerstvé zeleniny, ovoce a luštěnin. Bílé pečivo nahradit celozrnným a červené maso vyměnit za bílé, které je lépe stravitelné.

Vitaminy a minerály
Během zimního stravování je naše tělo ochuzeno o důležité vitaminy. Chybí nám především vitamin C, který je silnou zbraní v boji za silnější imunitu a vitamin D. Tyto vitaminy jsou dostupné také v lipozomální formě, které zvyšuje jejich vstřebatelnost do organismu. Dále je v chladnějších měsících přítomna absence antioxidantů (selen, zinek, vitamin E), které chrání buňky před oxidativním stresem. Často jsou ke snížení míry únavy doporučovány také vitaminy skupiny B, které je možné doplňovat i v kombinaci s minerály jako je hořčík, nebo železo.

Pohyb
Pohyb je důležitým zdrojem hormonu serotoninu, který mj. přispívá k dobré náladě. Fyzickou aktivitu zvolte tu nejpřirozenější lidskému tělu, tj. chůzi. Budete na čerstvém vzduchu, osvěžíte tělo a přijdete na jiné myšlenky. Díky fyzické aktivitě navíc dojde k okysličení organismu, což podpoří celkovou tělesnou regeneraci a zajistí kvalitnější spánek.

Kvalitní spánek
Pokud jste unavení, není lepšího léku, než je odpočinek. Tělo během spánku regeneruje a načerpává novou energii. Ideální je chodit spát každý den vždy ve stejný čas, pokud možno v naprostém klidu a tmě, a spát minimálně 7 (ideálně 8) hodin. Podpořit kvalitní spánek mohou také doplňky stravy nebo čaje s obsahem bylinek jako jsou kozlík lékařský, mučenka pletní nebo meduňka lékařská.

Pitný režim
Předcházet jarní únavě pomáhá dostatečná hydratace organismu. Tu zajistí kvalitní a pravidelný pitný režim. Ideální je dodržovat denní příjem 30–45 ml tekutin na 1 kg své váhy v podobě čisté vody. Správný pitný režim tělu pomáhá odbourávat z těla toxické látky, které se právě během zimních měsíců v těle snadněji usazují.

PŘIJĎTE SE PORADIT DO LÉKÁREN PHARMACENTRUM
Trápí vás jarní únava a nevíte, jak s ní bojovat? Přijďte do některé z lékáren Pharmacentrum a nechte si odborně poradit od našeho perosnálu, více na www.pharmacentrum.cz