Jak si udržet zdravé srdce

Mít zdravé srdce je životně důležité, jedná se totiž o hlavní zásobárnu našeho těla kyslíkem a živinami. Jeho správné fungování však můžeme z velké části sami ovlivnit. A to především dostatkem pohybu a správným stravováním. Co naopak našemu srdci škodí, je např. kouření, obezita, nadužívání vysokých dávek alkoholu, cukrovka a vysoká hladina cholesterolu. Právě ta se ve svých počátcích nijak neprojevuje, a při tom může za většinu kardiovaskulárních onemocnění. Je-li hladina cholesterolu dlouhodobě zvýšená, vznikají tzv. aterosklerotické pláty. Jedná se o cholesterol uložený na stěnách cév. Čím větší ložisko je, tím více se cévy zužují a stávají se více rigidními, což má za následek zhoršení průtoku krve. Vzniká nemoc, které se odborně říká ateroskleróza. V aterosklerotických plátech a prasklinách v cévní stěně dochází k usazování sražené krve. Při vzniku příliš velké sraženiny hrozí ucpání cévy, což může vést k infarktu myokardu či cévní mozkové příhodě. Srdce máme jen jedno, a právě proto ho musíme chránit a opatrovat. Způsobů, jak ho udržet zdravé je hned několik. Níže si můžete přečíst o některých z nich.

1) Vyvážená strava

Nejvíce zásadním preventivním opatřením ve snaze vyhnout se kardiovaskulárním chorobám je dodržování zdravého životního stylu a zdravě sestaveného jídelníčku. Ten by se měl skládat především z potravin, které jsou co nejméně průmyslově zpracované a obsahují zanedbatelné množství soli a cukru. Do svého jídelníčku zařaďte takové potraviny, které jsou zdrojem zdravých tuků. Mezi ně patří např. rybí maso, ořechy nebo olivový olej. Dále nesmí chybět ovoce, zelenina, celozrnné produkty, bílé maso, zakysané mléčné výrobky, brambory a výrobky bohaté na vlákninu.

2) Dentální hygiena

Zdravé srdce se často projeví i na zdraví našich zubů a dásní. Díky studiím je totiž prokázáno, že lidé, kteří trpí periodontálním onemocněním (pokročilé záněty dásní způsobené bakteriální infekcí), mají předpoklad vyššího rizika onemocnění srdce. Bakterie v našich ústech, které mohou za onemocnění dásní, totiž mohou proniknout do krevního oběhu a mít za následek zvýšení C-reaktivního proteinu, jenž se podílí na zánětu cév. Věnujte proto zvýšený čas ústní hygieně dle rad a doporučení svého ošetřujícího lékaře.

3) Pravidelný pohyb

Srdce je sval a jako takový je užitečné ho trénovat. Správná a pravidelná fyzická aktivita snižuje hladinu krevního tlaku, hladinu cholesterolu a pomáhá udržovat ideální hmotnost. Věnujte se proto nejlépe aerobním (vytrvalostním) aktivitám, jako je běh, jízda na kole či bruslích, rychlá chůze a tanec. Odborníci doporučují ujít denně cca 10 000 kroků, což je zhruba 5 kilometrů s tím, že pohyb by měl být rovnoměrný s občasným zrychlením, aby srdce dostalo možnost zrychlit svůj tep. Pracujete- li u stolu, dopřávejte si pravidelné pauzy a ty věnujte procházce či rychlejší chůzi. Výzkumy z posledních let totiž přinesly zjištění, že dlouhodobé sezení je špatné pro zdraví nehledě na to, jak moc se hýbete ve zbývající části dne. A důvod? Způsobuje totiž vznik krevní sraženiny a tím zvýšené riziko tzv. žilní trombózy, která může navodit život ohrožující stav.

4) Škodlivost kouření

Špatný vliv kouření na lidské zdraví byl několikrát prokázán. Lidé, co pravidelně holdují cigaretám, mají několikrát větší šanci infarktu než ti, kteří v životě nikdy nekouřili či kouřili jen velmi krátkou dobu. Lidskému srdci škodí jak kouření aktivní, tak pasivní. Poškozuje totiž cévy, snižuje hladinu kyslíku v krvi, způsobuje vysoký krevní tlak a přispívá k rozvoji kardiovaskulárních onemocnění.

5) Dostatek spánku

Spánek je nedílnou součástí snahy o udržení zdravého srdce. Jeho nedostatek nás vystavuje vyššímu riziku kardiovaskulárních onemocnění bez ohledu na věk, váhu a jiné zdravotní návyky. Spíme- li málo, mění se fungování našeho těla a zvyšuje se krevní tlak. Je znám případ studie, která zkoumala 3000 dospělých starších 45 let, že ti, co spali méně, než 6 hodin za noc, prodělali častěji mrtvici či infarkt oproti těm, kteří si dopřáli sedm až devět hodin spánku, které jsou doporučovány. Platí to však ale i opačně- příliš mnoho spánku taktéž negativně ovlivňuje zdraví srdce. Máte- li pochyby a chcete se naučit efektivnímu odpočinku, navštivte svého praktického lékaře a proberte s ním, jaké jsou zásady správné spánkové hygieny.