address

Poliklinika Budějovická

Žlutá budova, vchod č. 6, suterén

Metro C stanice Budějovická

info

Vyzvednutí výsledků je možné vyřídit osobně na recepci po předchozí domluvě.

Objednat se můžete i prostřednictví emailu, stačí ho poslat na adresu recepce@medicon-rdg.cz
Co potřebujeme upřesnit v emailu:
1) na jaký typ vyšetření se objednáváte:
a) CT (výpočetní tomografie)
b) MR (magnetická rezonance)
c) Sonografie (ultrazvuk)
d) Denzitometrie
2) jakou část těla chcete vyšetřit (například hlava, trup, končetiny...)
3) telefonický kontakt na vás (abychom vám mohli zavolat pro domluvení termínu objednání)
info

Na vyšetření je nutné se předem objednat.

Děkujeme za pochopení.

Provozní doba denzitometrie

Pondělí
Pondělí

dle objednání

Úterý
Úterý

dle objednání

Středa
Středa

dle objednání

Čtvrtek
Čtvrtek

dle objednání

Pátek
Pátek

dle objednání

Co je denzitometrie?

Denzitometrie je druh vyšetření, které používáme ke stanovení hustoty kostní tkáně a posouzení množství obsažených minerálů v kostech. Tyto hodnoty zjišťujeme pomocí rentgenových paprsků.
Denzitometrie se využívá hlavně případech, kdy potřebujeme určit, zda dochází k tzv. řídnutí kostí v těle. Řídnutí kostní tkáně je často spojováno s přirozeným procesem spojeným s věkem. Může ale také být příznakem mnoha závažných onemocnění, ať už původu metabolického, endokrinologického, onkologického a další.
Nejčastější chorobou spojenou s řídnutím kostí a s tím spojenou snižující pevností kostí je osteoporóza. Pokud máte podezření, že trpíte osteoporózou, zajděte ke svému praktickému lékaři či gynekologovi.

MUDr. Hana Jiřičková, vedoucí lékařka RDG a zobrazovacích metod Budějovická

Naše oddělení poskytuje širokou škálu diagnostických vyšetření s použitím nejmodernějších zobrazovacích metod. Kromě standardních metod i CT a MR vyšetření. Pracoviště se řadí mezi nejlépe vybavená zařízení tohoto druhu v Praze.

Co stojí za vznikem osteoporózy

Osteoporóza se často rozvíjí ve vyšším věku a hlavně u žen (ženy postihuje 2,5-3x častěji než muže). V rámci výzkumu bylo zjištěno, že jedním z nejčastějších důvodů vzniku osteoporózy u žen je považován pokles estrogenu po menopauze. Kromě toho mohou osteoporózu vyvolat i jiné faktory, nekteré z nich lze ovlivnit životním stylem a některé bohužel ne.

V čem je osteoporóza nebezpečná?

Osteoporóza vzniká tak, že dochází k tzv. řídnutí kostí, což znamená, že se zmenšuje hmota jednotlivých kostí. K tomu dochází tak, že vzniká stav nerovnováhy mezi novotvorbou kostní hmoty a jejím úbytkem (úbytek je rychlejší než tvorba nové). To vede ke vzniku zlomenin bez předchozího úrazu nebo po malém úrazu. Dochází například ke zlomeninám obratlů, zlomeninám krčku stehenní kosti při malém poskoku nebo třeba ke zlomení zápěstí při plácnutí o desku stolu.
Tento stav je nejčastěji způsoben nedostatkem vápníku, vitaminu D, pohlavních hormonů a zvýšeným odbouráváním kostní tkáně při nedostatku fyzické zátěže.

Poskytovaná péče

  • Časná diagnostika souvisejících onemocnění (osteoporóza, metabolické nebo systémové choroby) - denzitometrie je klíčovou vyšetřovací metodou
  • Detekce úbytku kostní hmoty v raném stádiu, které není na běžném RTG snímku patrné – důležité pro včasné zahájení léčby a předcházení hrozících zlomenin
  • sledování účinnosti léčby osteoporózy
  • cílené zobrazení struktury kostní tkáně k posouzení pevnosti kostí

Přístrojové vybavení: Hologic, Discovery QDR

Naše polikliniky

Medicon Logo

Poliklinika

Budějovická
Medicon Logo

Poliklinika

Holešovice
Medicon Logo

Poliklinika

Vysočany
Medicon Logo

Poliklinika

Zelený pruh